Blog Yazıları

ÇEVRE BİLİNCİ ÇOCUKLARA NASIL ÖĞRETİLİR?

Çevre bilinci çocuklara nasıl öğretilir?
Çevre eğitimi ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar iyidir. Çevre bilincine sahip olmak doğaya ve gelecek nesillere saygı duymaktır. Çevre eğitimi, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor öğrenme alanlarına hitap eder. Çünkü okul öncesi ve okul çağlarında olu şan ilgiler ve tutumlar gelecekteki istenilen davranışların temelini oluşturur. Doğanın bir değer olduğunu öğrenen çocuk bütün duyu organlarıyla onun güzelliklerinin farkına varır ve onu korumak için çaba harcar. İnsanlar sevdiklerini korurular, bundan dolayı çocuklara hayvan ve bitkileri sevdirmek, çevre eğitiminin en temel amaçlarından birisi olmalıdır.
Çocuklar ailelerini rol model almaktadır. Eğer birey olarak bitkilere, hayvanlara gereken özeni göstermiyor, zarar veriyorsanız, çevrenizi kirletiyorsanız çocuğunuzun da aynı davranışları sergileyecektir. Çevre eğitimi ile yapmış olduğunuz her davranışı çocuğunuza da anlatın. Örneğin, yerlere çöp atmıyorsanız neden atmamanız gerektiğinden veya etrafımızda bulunan geri dönüşüm kutularının ne amaçla kullanıldığından bahsedin. Geri dönüşüm anlatılarak, atıklardan neler yapılabilir, geri dönüşüm fikirleri nasıl bulunur ve bu fikirlerden geri dönüşüm projeleri nasıl yapılır gösterilmelidir. Evde yanan gereksiz lambaları söndürmek, suyu çok fazla açık tutmamak, birçok konu hakkında da konuşulmalıdır. Çevre bilinci ve doğa ile ilgili kitaplar okuyun, belgeseller izleyin. Okumuş olduğunuz kitaplar ve belgeseller hakkında birlikte sohbet edin. Hayvanların seslerini taklit ederek oyunlar oynayabilir, hayvanların resimleri ve bulmacaları gibi çevre bilinci ile ilgili etkinlikler çocuklar için eğlenceli bir hâle dönüştürülerek hazırlanabilir.
Çocukların doğaya ihtiyaçları var. Onların açık havada özgürce oynamaya, koşmaya, görmeye, dokunmaya, koklamaya, keşfetmeye ihtiyaçları var. Zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimleri için doğaya ihtiyaçları var. Çocuklara “Doğa Koruma” felsefesi anlatılmalı, çocuklara doğanın dilini öğretmek ve doğayı ‘’görme’’ – “gösterebilme” kabiliyeti kazandırmalıdır.
Çocukların doğa sevgisi kazanabilmesi için doğayı gözlemlemeleri ve vakit geçirmeleri gerekir. Birlikte ormanda yürüyüş yaparken bitkileri gözlemleyin, ağaçların ve hayvanların seslerini duymaya çalışın. Açık hava aktivitelerini tercih edin. Eğer hafta sonu vakit bulamazsanız çocuklarınızla birlikte parklara gidin, piknik yapın. Çocuklarınızı izci kampı tarzı kamplara göndermek de hem gelişimleri hem de doğayı tanımaları açısından faydalı olacaktır. Doğa gezilerine çıkarken çantanıza koymanız gerekenleri, gideceğiniz yere ve o gün için planladığınız etkinliğe göre seçmelisiniz. Doğada gördüklerinizi, bunlarla ilgili gözlemlerinizi, düşünce duygularınızı not almak ve resimlemek için yanınıza alacağınız bir not defterini doğa günlüğü yapabilirsiniz. Doğa günlüğü tutmak, çocukların gözlem yapma ve inceleme becerilerini geliştirecektir. Böylece çocuklar bilimsel veriler toplamayı öğrenecekler, gerektikçe bu verilerden yararlanarak bilgi ve deneyimlerini tazeleyeceklerdir. Gördüklerinize dair düşünce ve duygularınızı doğa günlüğünde belirtip diğer arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz
Öğrenmekten zevk alan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen, doğa ve diğer tüm zekâ alanlarını aktif şekilde kullanabilen, daha sağlıklı, yaratıcı, mutlu, çevre ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirebilmek anne ve babaların çocukları doğayla buluşturması ile gerekmektedir. Doğanın tek bir dokunuşu tüm dünyayı aile yapar.
BİZ DOĞAYI KORUDUKÇA, DOĞA DA BİZİ KORUR.
Çocukların canlı ve çevre kirliği ve sorunları ilgi duyması, bilim ve doğa sevgisini yeni nesillere öğreten yeni bilim insanları kazanabiliriz.
Çocukları doğaya özgür bırakalım…
PINAR BİLECEN