Blog Yazıları

Çocukların merak duygusu nasıl gelişir?

Çocukların merak duygusu nasıl gelişir?

Çocuklar doğal bir merak duygusuyla dünyaya geliyor.

Merak etmek sıra dışı sorularla keşifler yapmak.

“Çocuklar oyunla iyileşir” (Byron Norton)

Çocuklar doğal bir merak duygusuyla dünyaya geliyorlar. Merak etmek sıra dışı sorularla keşifler yapmaktır. Çocuklarınız bu yolculukta bir kâşif gibi soru sorarak, araştırarak gözlemleyerek deneyimler kazanır. Çocuklarınıza deneyimlerini yorumlamasını isteyin.

Çocukların en iyi öğrenme yönteminin taklit olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Anne baba olarak ne kadar bilgiye ve öğrenmeye açık olursanız, çocuklarınız sizi model oluşturacaktır. Bir çocuk ne kadar meraklıysa, ne kadar çok soru soruyorsa, sosyal hayat içinde hayatta o kadar üretken oluyor. 

Çocuğunuzun merak duygusunu geliştirmek için çok basit yollardan biri onları doğa içinde oyunlar oynamasını sağlayın. Çevresini fark etmesini, gözlemlenmesine izin verin.

Birlikte bir fidan ekebilirsiniz, o fidanın büyüme sürecinin nasıl olduğunu ona sorular sorarak ilgisini çekebilir, o fidanla ilgilenmesi için ona sorumluluk verebilirsiniz. Bu bahçe içinde bir çiçek, bitki ve sebzeler olabilir. Eğer bir bahçemiz yok ise evde de yapabileceğimiz küçük saksılarda çiçekler ekebilir, onların rutin bakımı için onu gözlemleyerek notlar almasını ve sizlerle paylaşmasını söyleyebilirsiniz. Bu küçük heyecan onda ona daha büyük mutluluklar getirecektir.

Çocukların merak duygusu nasıl gelişir?
Çocukların merak duygusu nasıl gelişir?

Bir akvaryum alabilirsiniz sahip olduğu balıkların nasıl bakılması gerektiği ile ilgili sorular sormasını isteyin. Suda yaşayan canlıların nasıl yaşamda kalabildiğini anlatabilirsiniz. Deniz canlıları ile ilgili videoları birlikte izleyebilirsiniz. Hem birlikte eğlenerek zaman geçirmiş olursunuz ve küçük filozofunuzun dünyasına yeni bir ilgi alanı açmış olursunuz. Oyunlar ile merak duygusunu geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte hikâyeler canlandırabilirsiniz.

Eğer bir sabah uyandığımızda güneş doğmazsa hayatımız nasıl olurdu ya da bir sabah uyandığımızda kimse kendini tanımaz adını unutmuş ya da ailesini tanımazsa o gün nasıl geçerdi, ne hissederdin? Bir hikâye kahramanı olsan bir gün için o hakkını hangi kahraman olarak tercih ederdin? Burada çocuğumuzun bize güvenerek ilgisini dikkatini çekip duygu ve düşüncelerini öğrenmeyi sağlayabiliriz.

Meraklı çocuklar yetiştirmenin yolu, her şeyi yeniden öğrenmeye açık  ebeveynlerden geçiyor. Bazen siz öğrenci çocuklarınız sizin yol göstericiniz olacaktır. Çocuk yetiştirmek onların geleceğini inşa etmekte bir merak ve hayal etme duygusuyla yola çıkmaktır.

 İyi ve doğru seçilmiş sorular sormak merak duygusunun kilitli kapılarını açar,

Çocukların merak duygusu nasıl gelişir? Çocuklar doğal bir merak duygusuyla dünyaya geliyor. Merak etmek sıra dışı sorularla keşifler yapmak.
Çocukların merak duygusu nasıl gelişir?Çocuklar doğal bir merak duygusuyla dünyaya geliyor. Merak etmek sıra dışı sorularla keşifler yapmak.

Günlük rutinlerinizi sıradanlaştırmaktan çıkarıp, sıra dışı hale getirmelisiniz. Önce siz gelişip, değişmelisiniz.

Farklı kitap türleri seçebilirsiniz, çocuğunuza bir çalgı aleti ile tanıştırıp onu öğrenmesi için eğitimlere teşvik edebilirsiniz.

Resim atölyeleri ziyaret ederek yeteneğini keşfetmesini sağlayabilir ve onu zihninde özgürce dolaşmasına ve üretmesine yardımcı olabilirsiniz.https://haberton.com/yazar/pinar-bilecen/